WYPOCZYNEK NAD WODĄ W GÓRACH – BESKIDY TO UMOŻLIWIAJĄ

Latem, kiedy przygrzewa słońce, odruchowo ciągnie nas nad wodę. Beskidy pod tym względem mają ciekawą ofertę, ponieważ w XX wieku większość beskidzkich miejscowości to były miejscowości letniskowe. Nie ma zatem wielkich kąpielisk lub sztucznych plaż, ale jest za to wiele nieoficjalnych miejsc do spokojnego relaksu nad czystą bystrą górską rzeką.  Tekst podzieliliśmy zatem według dolin rzek. W mało którym przypadku możemy mówić o znacznych głębokościach wody, nie są to zatem miejsca do „skakania na główkę”.

Rzeka Biała

Ta dość krótka rzeka obfituje w miejsca do leniwego wypoczynku przy progach wodnych i sztucznych kaskadach na terenie Bystrej, Wilkowic i Bielska-Białej. O ile w Bystrej czy Wilkowicach ciężko mówić o jakiejkolwiek infrastrukturze (jest za to Biwak w Bystrej), o tyle na terenie Bielska-Białej wygląda to lepiej. W dzielnicy Mikuszowice poprowadzone są ścieżki spacerowo-rekreacyjne, przy których znajdziemy pojedyncze ławki, skwery i miejsca odpoczynku. W Parku Strzygowskiego jest dodatkowo tzw. zielona plaża. Jako ciekawostkę możemy podać, że niedaleko ujścia Białej do Wisły, na terenie Gminy Bestwina znajduje się popularne kąpielisko „Żwirownia Kaniów”.

 

Rzeka Koszarawa

Ten prawobrzeżny dopływ Soły na pewnym odcinku jest uregulowany i poprzecinany progami wodnymi oraz kaskadami. Do najpopularniejszych miejsc wypoczynku nad Koszarawą z pewnością należą okolice Amfiteatru „Pod Grojcem” w Żywcu. Wielu kąpiących zobaczymy również na jazie w Świnnej i nieco powyżej w kierunku Pewli Małej (np. okolice boiska w Świnnej, szkoły w Pewli Małej, przysiółek Kiełbasów). Na terenie Gminy Jeleśnia ciekawe miejsca znajdziemy także wzdłuż potoku Sopotnia.

 

Rzeka Soła

Największa rzeka regionu w kontekście miejsc do kąpieli kojarzona jest głównie ze sztucznymi jeziorami (np. Jezioro Żywieckie, Jezioro Międzybrodzkie). Liczne miejsca do relaksu nad wodą i wygrzewania się na trawiastych bądź kamienistych brzegach znajdziemy na całej długości rzeki. Zarówno w Beskidach, jak i poniżej Beskidów (np. Czaniec, Kobiernice).

Na górskim odcinku Soły, na terenie Żywca funkcjonuje dzikie kąpielisko obok jazu odprowadzającego wody do Młynówki. Ciekawą propozycją w tym mieście jest także „Plaża Żywiec – Zabłocie”. Bardzo popularne nieformalne kąpielisko znajduje się w Węgierskiej Górce na jazie, zaraz obok gminnego otwartego basenu. W Milówce oraz w Rajczy ukojenia nad wodą można szukać w okolicy centrum miejscowości, np. w sąsiedztwie parków i ścieżek rowerowych. Interesującą ofertę relaksu nad wodą ma Gmina Ujsoły. W dawnym kamieniołomie funkcjonuje Geopark Glinka, a dodatkowo nad brzegami potoków Bystra i Ujsoła rozlokowano miejsca wypoczynku. Powstała nawet sztuczna plaża z leżakami. Centrum Ujsół tym samym jest ciekawą propozycją dla szukających wypoczynku nad rześką górską wodą.

O ciekawym miejscu, jakim jest Geopark Glinka, przeczytasz w naszym specjalnym tekście https://beskidy.travel/actively/15555/geopark-glinka_00059 .

 

Rzeka Żylica

Żylica to dopływ Soły, który ma swoje źródła na terenie Szczyrku i później przepływa przez tereny Gminy Buczkowice oraz Łodygowice. Brzegami rzeki prowadzi ścieżka spacerowo-rowerowa, wzdłuż której znajduje się wiele sztucznych kaskad i progów wodnych latem obleganych przez plażowiczów. W Szczyrku osoby kąpiące w rzece możemy spotkać w okolic Akacjowej, Wierzbowej i Dębowej. W Buczkowicach bardzo ciekawie prezentują się progi wodne w centrum, na terenie urokliwego parku (na tyłach Urzędu Gminy). Kolejne spokojne i urokliwe miejsca odpoczynku nad wodą znajdziemy w okolicy ul. Za Wodą w Rybarzowicach

Projekt pt. „Pogranicze Śląsko – Morawskie / Slezsko – Moravské pohraničí” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej

 

 

 

Skip to content