Nabór uczestników

 

W związku z otrzymanym przez Stowarzyszenie „Region Beskidy” dofinansowaniem ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska.Edycja 2024 na realizację projektu: „Dudy i inne instrumenty pasterskie – ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego Żywiecczyzny”, ogłaszamy nabór na uczestników projektu  w kategoriach:

  1. Szkolenie w zakresie nauki wytwarzania instrumentu i nauki grania na dudach żywieckich

Szkolenie będzie prowadzone w formule Mistrz-Uczeń. Podczas szkoleń uczestnicy zbudują instrumenty, a następnie będą uczyć się na nich grać. Zaplanowano 15 spotkań szkoleniowych (po 4 godziny każde spotkanie). Stworzone będą dwie grupy po 3 osoby. Planowany termin realizacji: 01.06.-17.10.2024 r.

Warsztaty z tworzenia i gry na dudach żywieckich będą prowadzone przez doświadczonych i profesjonalnych instruktorów. Dodatkowo instruktorzy ci będą prowadzić zajęcia z gry na instrumentach pasterskich będących podstawą do nauki gry na dudach.

W ramach tego działania zaplanowano także 2 wyjazdy (wycieczki) do Żywieckiego Parku Etnograficznego w Ślemieniu i Muzeum w Żywcu, w celu zapoznania z kulturą i tradycją ludową. W ramach każdej wycieczki zaplanowano skorzystanie z oferty edukacyjnej Parku oraz wykładu Przewodnika.

W ramach działań zaplanowano także spotkanie z etnografem.

  1. Szkolenie w zakresie nauki wytwarzania instrumentu i nauki grania na instrumentach pasterskich

Drugie działanie polegać będzie na przeszkoleniu 16 osób z wytwarzania i grania na tradycyjnych instrumentach pasterskich. Szczególnie istotne w tym zadaniu będą szkolenia z gry na piszczałkach. Piszczałki te są podstawą do dalszej nauki gry na dudach.

Nauka gry na instrumentach pasterskich poprzedzona będzie szkoleniami z ich wytwarzania. Zaplanowano 15 spotkań szkoleniowych (po 2h każde spotkanie) dla każdej grupy. Stworzone będą dwie grupy po 8 osób. Łącznie 30 spotkań. Planowany termin realizacji: 01.06.-17.10.2024 r.

W ramach tego działania zaplanowano także 2 wyjazdy do Żywieckiego Parku Etnograficznego w Ślemieniu oraz Muzeum w Żywcu z uwzględnieniem oferty edukacyjnej i wykładu Przewodnika.

W ramach działań zaplanowano także spotkanie z etnografem.

Zwieńczeniem wszystkich działań będzie koncert uczestników szkoleń przy użyciu instrumentów pasterskich. Koncert uczestników projektu odbędzie we wrześniu na terenie powiatu żywieckiego, przy okazji innej dużej imprezy o charakterze masowym.

Odbiorcy zadania: młodzież i dorośli

Miejsce realizacji szkoleń: województwo śląskie, powiat żywiecki, gmina Węgierska górka, miejscowość Cięcina

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Z uczestnikami zostanie podpisane porozumienie określające warunki udziału oraz ewentualną rezygnację.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny!!!

Będzie stworzona lista rezerwowa. Po zakończeniu naboru zostanie ustalony harmonogram szkoleń.

Termin przesyłania zgłoszeń: 31.05.2024 r.

Zgłoszenia proszę przesyłać na adres e-mailowy: m.filip@euroregion-beskidy

Dodatkowych informacji udziela: Pan Marcin Filip tel. 516 018 281.

Serdecznie zapraszamy do udziału!!!!!!

 

 

 

Skip to content