W tradycji góralskiej gra na instrumentach pasterskich odgrywa istotną rolę. Umiejętność stanowiąca dawniej ważny element pracy pasterza dzisiaj stanowi głównie wyraz głębokiego szacunku dla dziedzictwa kulturowego i estetyki muzycznej regionu. Podtrzymywanie umiejętności gry na piszczałkach jest niezmiernie ważne z punktu widzenia dbałości o zachowanie tożsamości kulturowej. Świat biegnie do przodu w coraz szybszym tempie. Technologia rozwija się w niespotykanym dotąd pędzie, a tradycja coraz częściej traci na znaczeniu.
Chroniąc stare zwyczaje i muzyczne dziedzictwo regionu stowarzyszenie region Beskidy i osada Sopki Stopki zapraszają na warsztaty budowy tradycyjnych piszczałek pasterskich. Uczestnicy warsztatów – pod okiem wybitnych znawców tematu – własnoręcznie wykonają instrument, który niegdyś towarzyszył pasterzom w codziennym życiu w górach.
Dla chętnych przewiduje się również kontynuację – cotygodniowe lekcje gry na zbudowanych piszczałkach! To szansa, by krok po kroku odkrywać dźwiękowy świat pasterskiej tradycji i rozwijać swoje muzyczne umiejętności.
Kiedy? 8-9 lipca.
Gdzie? Osada Sopki Stoki w Cięcinie.
Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
Zapisy pod numerem telefonu: 500 488 112.