W Beskidy z dziećmi

Górskie wyprawy z dziećmi. Dla jednych są sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu, dla innych wymagającą wyprawą jak na koniec świata. Jedni czerpią z nich przyjemność, inni po cichu im zazdroszczą. Wszyscy mogą się w górach spotkać, wystarczy, że dobrze wybiorą trasę. I nie zapomną o pozytywnym nastawieniu. Bo góry z dzieckiem sa piękne, choć na pewno bardziej wymagające niż w przypadku “dorosłych” wypraw.

Pierwsze kroki w górach

Pierwsze trasy z chodzącymi dziećmi nie mogą być zbyt długie i męczące. Przy ich wyborze koniecznie patrzcie nie tylko na ilość kilometrów do przejścia, ale – przede wszystkim – na przewyższenia jakie będą do pokonania (tu warto korzystać z aplikacji np. mapa-turystyczna.pl). Warto zwrócić uwagę na początek wycieczki – nam zdarzało się stawiać na szlaku w godzinach drzemki najmłodszego dziecka (w góry trzeba przecież dojechać) i od początku “coś” nie szło. Koniecznie zadbać trzeba o odpowiednią motywację dla dzieciaków – mus owocowy i czekolada w plecaku, strumyk po drodze, może bańki mydlane i piknik na szczycie? Przy niektórych schroniskach są place zabaw (np. Kozia Góra), kuchnia w schronisku serwuje pyszności (jagodzianki na Boraczej czy racuchy na Rycerzowej), gdzieniegdzie można rozpalić ognisko (np. Krawców Wierch czy Soszów). Warto o tym wspomnieć dzieciom, z pewnością mając wizję super atrakcji będą raźniej maszerowały. Warto przemyśleć również wyprawę z inną rodziną – inne dzieciaki są największą motywacją. No i jeszcze jedno – pieczątki! Warto mieć książeczkę, do której wbijać będziecie pieczątki dostępne w schroniskach.

Najłatwiej kolejką

Co więc polecamy na pierwsze wiosenne wycieczki? Na początek można rozważyć szczyty, na które można wjechać kolejką. Dla wielu to pójście na łatwiznę, ja jednak wolę wjechać kolejką i później ruszyć w dalszą trasę już na konkretnej wysokości (z widokami) niż zmęczyć dzieci często dość monotonnym podejściem i zakończyć wycieczkę przy pierwszym schronisku. I tak, w Ustroniu zazwyczaj wjeżdżamy na Polanę Stokłosicę i później idziemy do wieży widokowej, w stronę Wielkiej Czantorii i dalej. Na tej samej zasadzie Szyndzielnia – tłum wycieczkowiczów kończy się, gdy po wjeździe kolejką pójdziemy nieco dalej niż do schroniska na Szyndzielni czy na Klimczok. Kolejka na Skrzyczne w Szczyrku sprawia, że bez problemu z dziećmi powinno się dojść np. do Malinowskiej Skały. W Wiśle wspaniałym pomysłem jest spacer Pętlą Cieńkowską. Przy pierwszej kolejce przy okazji zobaczyć można skocznię w Malince im. Adama Małysza, zjeżdżając drugą oglądać piękne widoki. Wjeżdżając na górę Żar (kolejką inną niż wszystkie dotychczasowe) można iść dalej np. na Kiczerę.

Na własnych nogach

Jednak nie zawsze trzeba się wspomagać kolejką. W Beskidach jest wiele krótkich i przyjemnych tras w sam raz dla rodzin z dziećmi. Niektóre, np. szlak prowadzący z Żabnicy-Skałki do schroniska na Hali Boraczej, dostępne są nawet z niemowlęcymi wózkami.

Gdzie jeszcze warto się wybrać z małymi piechurami? Pierwszą samodzielnie zdobytą górą naszych dzieci zawsze była Ochodzita w Koniakowie. To ledwie kilkanaście minut (z maluszkami do pół godziny) spokojnego spaceru, a widoki jak z bajki. W Szczyrku polecamy przejście z Białego Krzyża na Malinowską Skałę (jest jedno strome podejście, jednak do pokonania). W Wiśle wycieczkę do schroniska na Soszowie, w Ustroniu spacer na Równicę (tam też atrakcji dla dzieci jest co niemiara). Z kolei w Brennej warto wyruszyć na Błatnią, Trzy Kopce Wiślańskie czy na Przełęcz Karkoszczonkę do klimatycznej Chaty Wuja Toma. W Bielsku-Białej wspomniane już wcześniej Kozia Góra, Szyndzielnia czy Dębowiec.

Przyjaznym rodzinom tras jest w Beskidach naprawdę wiele. Nie przekonacie się jednak o tym, jeśli nie ruszycie z domu. To jest często najtrudniejsze. Powodzenia!

* * *

O górskich wycieczkach z dziećmi, ale również trasach rowerowych i atrakcjach w miastach i miasteczkach przeczytacie w przewodniku “Dzieci odkrywają Śląskie”, który można kupić na blogu Podróże Hani (www.podrozehani.pl/przewodnik). Wszystkie opisane miejsca są przetestowane na (własnych) dzieciach. Polecamy!

Autorzy zdjęć w galerii: Barbara Salamon-Szympruch, Agnieszka Kamieniorz.

[Best_Wordpress_Gallery id=”14″ gal_title=”WD”]

Artykuł powstał w ramach projektu pn. „Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze Dla Rozwoju Pogranicza Polsko Czeskiego „Wspólne dziedzictwo”. Projekt dofinansowany przez Unię Europejską  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Skip to content