Słowacy z wizytą studyjną w powiecie bielskimW dniach 5 i 6 kwietnia 2018 roku odbyła się wizyta studyjna po powiecie bielskim z grupą polskich i słowackich uczestników mikroprojektu pn.: „ Realnie i wirtualnie w kulturze polsko-słowackiego pogranicza”. Organizatorem wyjazdu jak i prowadzącym od października ubiegłego roku do maja 2018 roku projekt jest Biuro ds. Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. W ramach projektu uruchomiono zarówno dla turystów, jak i mieszkańców nową stronę internetową: www.powiatbielski.wkraj.pl, zawierającą WIRTUALNE WYCIECZKI i FILMY zrealizowane w 12 wybranych zabytkach powiatu bielskiego i regionu Orawy.
Podczas wizyty studyjnej uczestnicy odwiedzili miejsca, które zostały zaklasyfikowane po stronie polskiej do propozycji wycieczkowych projektu. Należą do nich:
– Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Bestwinie,
– Kościół pw. św. Wawrzyńca w Bielowicku,
– Kościół pw. Podwyższenia Krzyża w Starej Wsi,
– Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła Starszego w Szczyrku,
– Muzeum Juliana Fałata „Fałatówka” w Bystrej,
– Kościół św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach,
– Dawna papiernia habsburska w Czańcu,
– Pałac Czeczów w Kozach
W maju br. odbędzie się również dwudniowy objazd po obiektach po stronie słowackiej do:
– Muzeum wsi orawskiej, Zuberec – Brestová,
– Orawska kolej leśna,
– Zamek Orawski,
– Hviezdoslavova Gajówka w Oravskej Polhore.

Wirtualne wycieczki to nowoczesne i nowatorskie podejście do prezentowania obiektów w postaci ruchomego obrazu 360st. Utworzona strona stworzona została udostępniona również w wersji na urządzenia mobilne oraz zawiera kody QR, dzięki którym po zeskanowaniu kodu w prosty sposób będzie można „zwiedzić” zabytki naszego pięknego regionu. Na stronie internetowej prócz wspomnianego wirtualnego zwiedzania można wykonać internetową pocztówkę, zagrać w wirtualne puzzle czy oglądnąć krótki film o historii danego obiektu. Realizowany projekt ma na celu wykorzystanie potencjału obiektów zabytkowych i atrakcji kulturowych do zwiększenia atrakcyjności turystycznej polsko-słowackiego pogranicza.

Mikroprojekt pn.: „Realnie i wirtualnie w kulturze polsko-słowackiego pogranicza” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

Skip to content